ProAkademi.NET
 
 Web Programlama Web Programlama
 Programlama Programlama
 Grafik Grafik
 Veri Tabanı Veri Tabanı
 İşletim Sistemleri İşletim Sistemleri
 Network Network
 Donanım Donanım
 Güvenlik Güvenlik
 Genel Konular Genel Konular
  KATEGORİLER
 
Kullanıcı Adı :
Şifre :
  ÜYE GIRISI
 
 
  Hakkımızda
  Forum
  Blog
  Haberler
  İpuçları
  Destekleyenler
  İletişim
  PROAKADEMİ.NET
 
Son Üye : siyahbeyaz
Kayıtlı Üye : 531
  İSTATİSTİKLER
 
 
Ana Sayfa > Makale > İşletim Sistemleri > Dos / Windows
 
Windows Server 2003 Sunucu Rolleri
 
Windows Server 2003 ile birlikte gelen bir çok özellik ile bir çok bireysel ve kurumsal işlerinizi rahatlıkla yapabilirsiniz.
 

İşletim sisteminin işlevleri sunucu rollerini oluşturacağı için, istediğiniz kullanım alanına göre maksimum performans elde edebilirisiniz. Windows Server 2003 ile yapabileceğiniz işlevler;

• Domain Controller
• File Server
• Print Server
• Web Server
• Mail Server
• Network ve Communication Server
• Infrastructure Server

İşletim sisteminiz ile domain controller edebilirsiniz. Active Directory kurarak cilentlerınızın, group policylerini ayarlayarak, izinlerini atamalarını yapabilirsiniz. Böylelikle her şey kontrol altında tutacağınızdan işinizde verimlilik ve güvenlik sağlamış olursunuz.

Windows Server 2003 bir file server olarak ta kullanabilirsiniz. Böylelikle disk alanlarının yönetimi, kullanıcı için verilen kotalarının sınırlı belirleyebilirsiniz. Ayrıca Windows Server 2003 file server olarak kullandığımızda bize verilerin yedeklenmesi ve istenilen ana göre dönmesini sağlar, buna shadow copy denir.

Çok çıktı alınan ve yazıcı trafiği kontrol etmek amacıyla Windows Server 2003´ü print server olarak da kullanabilirsiniz. Böylelikle daha geniş yazıcı desteğiyle beraber, maliyetinizi düşürür. Ayrıca internet ve İntranet üzerinden yazıcıları kullanmasını sağlar.

İntranet ve internet uygulamalarınızı çalıştırmak için Windows Server 2003´ü web server olarak ta kullanabilirsiniz. Böylelikle yetki ve versiyon özellikleriyle kullanıcıların web üzerinden bilgilere ulaşması ve yönetimi sağlar. IIS 6.O bir çok yeni özellilikleriyle karşımıza çıksa da en önemli özellikleri WEBDAV ve CPU kaynaklarını site bazında dağıtabilmesidir.

Yazılacak web uygulamaları olsun, yazılacak uygulamalar olsun; geliştirilmiş web, transaction ve queuing servisleri servisleri ile uygulamalarınıza çok iyi bir sunucu olur. Ayrıca 64 GB´a kadar bellek desteği ve clustering desteği ile çöken servislerin tekrar yeniden başlması süreklilik için en gözde özellikleridir.

Network ve iletişimde kullanacağınız sunucular için Network ve Communication Server beklentilerinizi yeterince karşılayacaktır. Gelişmiş güvenlik ile dial-up bağlantılı kullanıcılar için arabirimler, dinamik dns sayesinde network yönetim kolaylığı ve multimedia iletişim için çok iyi bir sunudur.

 
Etiketler: windows server 2003 2003 roller
 
Yazar: AriSToR
Tarih: 04.10.2008 17:13:19 | Okuma: 893 | Oy: 0,875

EkleBunu Sosyal Paylaşım Butonu

Eklenmiş yorum bulunmuyor!

Yorum Ekle
Yorum eklemek için kayıtlı üye olmanız gerekiyor! Üye olmak için tıklayınız.

 
Copyright 2008 ProAkademi.NET (v 1.4) - Tüm hakları saklıdır.
Tasarım: Hüseyin YILDIRIM [AriSToR] // ZirveArt
Clicky Web Analytics
 
 
Buluton Yazilim ve Internet Hizmetleri