ProAkademi.NET
 
 Web Programlama Web Programlama
 Programlama Programlama
 Grafik Grafik
 Veri Tabanı Veri Tabanı
 İşletim Sistemleri İşletim Sistemleri
 Network Network
 Donanım Donanım
 Güvenlik Güvenlik
 Genel Konular Genel Konular
  KATEGORİLER
 
Kullanıcı Adı :
Şifre :
  ÜYE GIRISI
 
 
  Hakkımızda
  Forum
  Blog
  Haberler
  İpuçları
  Destekleyenler
  İletişim
  PROAKADEMİ.NET
 
Son Üye : siyahbeyaz
Kayıtlı Üye : 531
  İSTATİSTİKLER
 
 
Ana Sayfa > Makale > İşletim Sistemleri > Dos / Windows
 
Windows Server 2003 Yenilikleri
 
Hızı tescillenmiş, kurumsal çözümlere tam yanıt getiren Windows Server 2003 ün bizlere sunmuş olduğu yenilikler
 

1. .Net Frame Work : .Net uygulamalarının çalışabilmesini sağlayan platformdur. Bunu geliştirmedeki özelliği ise yapılan uygulamanın çalışma platformunu serbestleştirmedir.
Örnek : VB 6.0 ile x86 ailesi bir işlemcide yazılan uygulama sadece x86 ailesi bir işlemci üzerinde çalışır. Ama .Net ile yazılan uygulamalarda ise hangi tür işlemci olursa plartformdan dolayı çalışma sorunu olmaz.
2. IIS 6.0 : İntranet ve internet üzerinden yayıncılıkta kullanılan web serverdır. Ama bundan önceki sürümünde (IIS 5) XML uygulamalarını çalıştırma gibi bir özelliği yoktur. XML ise bir çok platformda çalışabilen bir dildir.
3. Shadow Copy/Restore : Kullanıcılarının verilerini yedeklemesi sağlayan bir sistemdir.
4. EMS (Emergency Management Services) : İşletim sistemini çökmesi durumunda uzaktan erişim ile kurtarmak içi geliştirilmiş bir servistir.
5. Active Directory : İnternet iletişim kurallarına göre yapılmış ve ağ yapımızı açıkça tanımlayabilmeye yarayan bir yapıdır. Active Directory bilgisayarları gruplandırmak, ortak kullanımda olan yazıcı gibi aygıtları paylaştımak yani bir düzen yaratmak için geliştirilmiş bir sistemdir. Ayrıca kullanıcı ve grup bilgilerini de saklar. Active Directory sayasinde hata en aza indirilerek, güvenlik ve verimlilik en üst düzeye çıkartılabilir.
6. Group Policy : Kullanıcı ve grupların yönetim politikasını sağlayan bir sistemdir. Böylelikle Active Directory esasları gerçekleştirilmiş olur.
7. DFS ( Distributed File System) : Bu dağıtılmış dosya yönetim sistemi, dağınık dosyaları mantıksal bir olarak bir arada toplayarak paylaşımlarını kolaylaştıran bir sistemdir.
8. EFS (Encryption File Systems) : Dosyalarının şifrelenmesi saplayan bir sistemdir.
9. RIS ( Remote Installation Services) : Uzaktan otomatik kurulum yapmak için bu servis Windows Server 2000 Professional´da kullanabileceği gibi Windows Server 2003 server´larında kurulum için kullanılabilir.
10. Cluster Teknolojileri : Network üzerindeki primary ve secondary Serverların yük dengelenmesi veya biri durduğunda öbür server´ın devam etmesi sağlayan teknolojidir.
11. IPv6 : Altı oktetli yeni IP adresleri desteklenir.
12. XML Web Services : Birden çok platformda çalışmasını veya siteler arası entegrasyonlu çalışmasını sağlayan servistir.

 
Etiketler: win2k3 server 2003
 
Yazar: AriSToR
Tarih: 04.10.2008 17:11:16 | Okuma: 921 | Oy: 0

EkleBunu Sosyal Paylaşım Butonu

Eklenmiş yorum bulunmuyor!

Yorum Ekle
Yorum eklemek için kayıtlı üye olmanız gerekiyor! Üye olmak için tıklayınız.

 
Copyright 2008 ProAkademi.NET (v 1.4) - Tüm hakları saklıdır.
Tasarım: Hüseyin YILDIRIM [AriSToR] // ZirveArt
Clicky Web Analytics
 
 
Buluton Yazilim ve Internet Hizmetleri