ProAkademi.NET
 
 Web Programlama Web Programlama
 Programlama Programlama
 Grafik Grafik
 Veri Tabanı Veri Tabanı
 İşletim Sistemleri İşletim Sistemleri
 Network Network
 Donanım Donanım
 Güvenlik Güvenlik
 Genel Konular Genel Konular
  KATEGORİLER
 
Kullanıcı Adı :
Şifre :
  ÜYE GIRISI
 
 
  Hakkımızda
  Forum
  Blog
  Haberler
  İpuçları
  Destekleyenler
  İletişim
  PROAKADEMİ.NET
 
Son Üye : siyahbeyaz
Kayıtlı Üye : 531
  İSTATİSTİKLER
 
 
Ana Sayfa > Makale > Programlama > Mobil.NET
 
Mobile Information Server Uygulamaları
 
Mobile Information Server Uygulamaları
 

Outlook Mobile Access

Exchange 2000 Server ve Exchange 5.5e erişim sağlayan yeni Outlook Mobile Access uygulamasını içermektedir. Mobil kullanıcılar, Exchangede saklanan posta, irtibat kişileri ve ajanda bilgilerine erişebilirler ve ajandada değişiklik olduğunda ve yeni bir posta geldiğinde bu durumun bildirilmesini talep edebilirler. Outlook Mobile Access şu özelliklere sahiptir:

 • Eksiksiz masaüstü işlevselliğine sahip mobil e-posta. Mobil kullanıcılar e-postalarını okuyabilir/yanıtlayabilir/iletebilir/oluşturabilir/silebilirler, istedikleri Outlook alt klasörüne erişebilirler ve hem kişisel Outlook kişi listesinde hem de kurumsal Exchange dizininde hızla arama yapabilirler. Tüm erişim faaliyetleri gerçek zamanlı olarak yapılır, böylece silinen mesajlar otomatik olarak sunucudaki silinen öğeler klasörüne aktarılır; kullanıcılar ofise döndükleri zaman silme işlemini yeniden yapmak veya bilgisayarlarını sunucu ile eşzamanlı hale getirmek zorunda kalmazlar.
 • Komple takvim işlevleri. Mobil kullanıcılar tüm Outlook randevularına, toplantı isteklerine ve görevlere gerçek zamanlı olarak erişebilir ve aynı zamanda doğrudan bir kişiden e-posta/toplantı/arama işlevini başlatabilirler. 
 • Verimlilik. Mobil kullanıcılar, Outlook Mobile Accessi yeni olaylar ile ilgili olarak istenilen araca uyarı gönderilmesi yönünde yapılandırabilirler, böylece önemli güncelleştirmeleri öğrenmek için sürekli olarak gezinmek zorunda kalmazlar.
 • Kullanım kolaylığı. Outlook Mobile Access masaüstü Outlook kullanıcı modeli esas alınarak geliştirildiği için öğrenilmesi ve kullanımı son derece kolaydır. Kullanıcıların bilgi isteğinde bulunmak üzere bir dizi menüde gezinmeleri yeterlidir. Mobile Information Server gerisini sizin için halletmekte ve istenilen bilgiyi kullanıcıya mobil olarak sunmaktadır. 
  Outlook Mobile Manager Exchange desteğini tamamlayan bir diğer ürün de Outlook Mobile Managerdır. Outlook Mobile Manager, kullanıcının masaüstü bilgisayarında çalışan bağımsız bir uygulama olarak kullanıcılara iletişimlerini kontrol etme imkanı sunmaktadır; Microsoft Outlooka eklenti olarak kullanıcının mobil aracına (araçlarına) gönderilmek üzere uyarılar oluşturur. Outlook Mobile Access ve Mobile Information Server bir arada kullanıcıya bir uyarı işlevi sunmaktadır. Outlook Mobile Manager da bu kombinasyona eklendiğinde, hangi e-posta mesajlarının, takvim girişlerinin, kişilerin ve görevlerin uyarılar aracılığıyla sunulacağını yöneten zengin kurallar sunulmaktadır. Temel özellikler şunlardır:
 • Bağımsız işlevsellik. Outlook Mobile Manager, Mobile Information Serverın da çalışıyor olmasını gerektirmez. Outlook Mobile Manager, SMTP kullanarak bildirimleri istenilen e-posta adresine gönderecektir. Böylece uyarılar örneğin bir Hotmail® hesabına iletilebilir, buradan da MSN® Mobile kullanılarak erişebilir.
 • Mobile Information Server ile entegrasyon. Outlook Mobile Manager, Mobile Information Serverı kullanarak uyarı göndermek suretiyle kullanıcıya Internet üzerinde güvenli bir SSL iletişim yolu, daha iyi bir mesaj formatlama işlevi ve mesaj bütünlüğü sunmakta ve mobil operatör ağına gönderme işlemlerinin denetlenebilmesini mümkün kılmaktadır.
 • Profiller. Outlook Mobile Manager, dörde kadar farklı profilin yaratılmasına (iş, ev, ofis dışında ve tatilde) olanak tanıyarak kendisini kullanıcının yaşam biçimine uyarlamaktadır. Her bir profil, uyarıların kullanıcıya nasıl gönderileceğini göstermektedir— mesajların hangi öncelikte gönderileceği, hangi anımsatıcıların gönderileceği ve bunların mobil araca hangi sıklıkta gönderileceği tanımlanmaktadır. 
 • Yapay Zeka. Microsoft Research tarafından geliştirilen bu yenilikçi teknoloji temel kişiler ve kullanıcının Outlook bilgilerini nasıl okuduğu ve yanıtladığı gibi bilgiler ışığında oluşturulan kişisel bir veritabanı üzerine inşa edilmiştir. Outlook Mobile Manager bir mesajın kişi için ne kadar önemli olduğuna karar vermekte ve sadece kişi için belirli bir düzeyde önem arz eden mesajları göndermektedir.
 • IntelliShrink: Microsoft Officete kullanılan doğal dil işleme teknolojisi, uyarılarda sadece mesaj içerisindeki önemli bilgilerin gönderilmesi amacıyla gereksiz karakterleri, kelimeleri çıkararak ve kısaltmalar kullanarak mesajın içeriğini otomatik olarak kısaltmak üzere kullanılmaktadır.
 • Do Not Disturb (Rahatsız Etme) ayarları. Kullanıcılar, Outlook Mobile Managerda saat, aciliyet ve biriken mesajlar gibi parametrelere dayalı olarak mobil araçlarına uyarı gönderilmesi yönünde ayar yapabilirler.. 

Kurumsal İşletmeler ve GSM Operatörlerine Yönelik Seçeneklerin Esnek Bir Şekilde Kullanımı

Microsoft, iki tür Mobile Information Server sürümü sunmaktadır: Enterprise Edition ve Carrier Edition.

Enterprise Edition

Microsoft Mobile Information Server - Enterprise Edition (Mobile Information Server-EE) kurumsal intranetlerine mobil kullanım becerisi kazandırmak isteyen kurumsal müşteriler için tasarlanmıştır. Microsoft Mobile Information Server – Enterprise Edition kurulum seçenekleri şunlardır:

 • Sadece işletme bünyesinde . Mobile Information Server-EEnin işletme bünyesinde kurulumu mobil araç erişiminin kurumsal güvenlik duvarı dahilinde kontrol edilebilmesini sağlar. Bu durum, BT müdürü ve sistem yöneticisini bir çok endişeden kurtarır.
 • Outlook Mobile Manager. Mobile Information Server-EE, işletmede her iki ürün birlikte kullanıldığında Outlook Mobile Managerı algılayacaktır. Mobile Information Server ve Outlook Mobile Manager, daha güvenli uyarı sunmak ve Outlook Mobile Managerın "her zaman" masaüstünde açık olarak çalışması gereğine sınırlama getirmek amacıyla, birlikte çalışmak üzere tasarlanmıştır. 
 • Güvenilir ASP veri merkezi. Mobile Information Server-EE, güvenilir bir uygulama servis sağlayıcısı (ASP) tarafından sunulabilir. Bu yapılandırmada, işletmenin Mobile Information Serverı barındıracak olan ASPye bağlanabilmesi için güvenli bir VPN tüneli kullanılmaktadır. Bu düzenleme sayesinde kurumsal müşteriler kendi sunucularını yönetmek zorunda kalmadan kullanıcılarına mobil erişim imkanı tanıyabilirler. 

Kurumsal sunucuyu taşıyıcı veri merkezi ile entegre hale getiren bağlantılı yapılandırma.

Bir işletme, maksimum düzeyde güvenlik ve performans elde etmek için, bağlantılı bir yapılandırma dahilinde, Mobile Information Server-EEyi Mobile Information Server-Carrier Editionın çalışmakta olduğu mobil bir taşıyıcıya bağlı hale getirmek isteyebilir. Bunun yapılabilmesi için bir VPN tüneli oluşturmak için gerekli donanım ve yazılımların kullanılması veya iki sunucu arasında sırf bu işe özel olarak kullanılacak bir iletişim bağlantısının kurulması gerekmektedir. 

Carrier Edition

Mobil kullanıcılara hizmet veren kablosuz taşıyıcılar, Microsoft Mobile Information Server - Carrier Edition (Mobile Information Server-CE) ürününü kullanmak isteyeceklerdir. Bu ürün, GSM operatörlerin abonelerine uygulama hizmetleri sunmak ve kurumsal müşterilere bağlantılı yapılandırma sağlamak için ihtiyaç duyacakları tüm bileşenleri içermektedir. Mobile Information Server-CE sayesinde GSM operatörleri, hem tüketicilere hem de işletmelere, birden fazla üreticinin kablosuz uygulamalarına ve araçlarına dayalı kablosuz mobil veri hizmetleri sunabilirler. Aslında, dünya genelindeki Microsoft Mobil Çözüm Merkezleri ve Microsoftun global geliştirme ortakları ağı, Mobil Bilgi Hizmetleri platformu esas alınarak geliştirilmiş olan ek hizmetler ve uygulamalar geliştirecektir ki GSM operatörleri de bu hizmet ve uygulamaları kendi müşterilerine sunabileceklerdir. Bir GSM operatörü Mobile Information Serverı kullanarak sunabileceği üç temel hizmet bulunmaktadır:

 • Outlook Mobile Manager. GSM operatörleri Mobile Information Server-CEyi kullanmayı tercih edebilir ve abonelerine Outlook Mobile Managerı sunabilirler. Hem tüketiciler hem de kurumsal kullanıcılardan oluşan aboneler, Outlook Mobile Manager çalışan PCleri tarafından oluşturulan uyarıların hızlı ve güvenli bir şekilde mobil araçlarına gönderilmesini sağlayabilirler. 

Sistem gereksinimleri: 

Minimum sistem gereksinimleri  
İşlemci PII 166 yada daha üstü
İşletim sistemi Microsoft Windows® 98 Second Edition, Windows Millennium Edition (Windows Me), Microsoft Windows NT® Workstation 4.0 Service Pack 3 (SP3), yada Windows 2000 Professional
Hafıza 32 Mb ram
Disk kapasitesi 10 Mb yada üzeri disk de boş yer
Browser Microsoft Internet Explorer versiyon 5.0 yada daha üstü
Diğer donanım ihtiyaçları Text mesajı alabilecek herhangibi kablosuz bir araç
Diğer yazılım ihtiyaçları Outlook 97 ve üstü ancak bazı özellikler Outlook 2000 ve sonrasında desteklenmekte sadece
E-posta Microsoft Exchange Server 5.5 yada Microsoft Exchange 2000 Server’da e-posta hesabı
Internet erişimi Şirket networkü yada mevcut bir bağlantı üzerinden Internet bağlantısı

 • Host edilen Outlook Mobile Access. GSM operatörleri abonelerine, mobil araçların erişebildiği host edilen Exchange Server hesapları sunmayı tercih edebilirler. Bunun için sadece bir Exchange 2000 server ve Mobile Information Server-CE kullanmak gerekir. Outlook Mobile Access, eksiksiz istemci erişimi sağlamaktadır.
 • Enterprise Mobile Information Server desteği (Bağlantılı Yapılandırma). Taşıyıcılar, Mobile Information Server-CE sunucuları ve müşterinin Mobile Information Server-EE sunucusu arasında doğrudan bağlantı sağlayarak kurumsal müşterilere destek sunabilirler. Bağlantılı yapılandırmada, işletmenin Mobile Information Server ürünü, mesajları taşıyıcıya iletmek üzere sürekli bir bağlantı ve yeniden iletim yöntemi kullanmaktadır. Bu özellik aynı zamanda Mobile Information Server-EEnin mesaj uyarısını kablosuz bir taşıyıcı ağa iletebilmesini de garanti etmektedir.

Sistem Gereksinimleri

Donanım: 200 Mhz veya daha yüksek bir işlemci-En az 128 MB RAM -50 MB diskte boş yer
Yazılım: Windows 2000 SP1+yamalar
Ön Şartları: Windows 2000 Active Directory Domain
Exchange Server 2000 SP1
MIS yükleyebileceğiniz bir Windows 2000 Server..Bu makine üzerinde Exchange çalışmaması şartıyla herhangibi bir Windows 2000 server olabilir.

.Net vizyonu ve Mobile Information Server

Microsoft, her zaman, her yerden, her cihazdan bilgiye ulaşılması olarak özetlenen .Net vizyonunu gerçekleştirecek yazılımlar ve servisler geliştiriyor. Mobilite bu vizyonun en hayati parçası olarak dikkat çekiyor. Kişileri olduğu gibi kurumları da ihtiyaç duydukları bilgilere her türlü mobil araçtan erişebilecek şekilde mobil hale getirmek, bu erişimi sağlayabilecek alt yapıyla donatmak, Microsoft için büyük önem taşıyor. 
Dikkat ettiğseniz Microsoft, .NET vizyonu ile birlikte ilk çıktığı günden beri her cihazdan ve her ortamdan veriye ulaşım mantığının üzerine basıyordu. İlk çıktığı günlerden beri bu mantığını söylüyordu ancak bu sene bu konunun üzerine daha çok eğilmeye başladılar ve bence bu senenin Microsoft açısından vizyonu tamamen mobil üzerine kurulmuş halde. Bizde bu köşede bu vizyonu anlatıyoruz. İşte kurumsal firmalar içinde geliştirdiği bir üründe Mobile Information Server.

Türkiye’de bir örneği var?

Evet genelde bu tip teknoloji haberleri verirken yaşanılan şey yurt dışından x bir ülkede bunun yoğun olarak kullanılmaya başlandığını ve Türkiye’de de umarız kullanılacağını söylemektir. Bu sefer böyle bir şey söylemek zorunda değiliz. Çünkü neredeyse bu konudaki ilk örneklerden birisi bu sefer Türkiye.

Ofis mobil…..

Turkcell Microsoft işbirliği ile dünyada yapılmış ve gerçekten çok hoşumuza giden bir çalışma var Ofis Mobil. Bu hizmet 14 Mart 2002 de Türkcell ve Microsoft tarafından yapılan bir lansman ile tanıtılmıştı. Microsoft ve Turkcell’in bilgi ve imkanlarını kullanan ofis mobil projesini Enter/KoçSistem/Netsoft/ Probil hayata geçiriyor. 
Bu işin servis sağlayan kısmında Microsoft Mobile Information Server Carrier sürümü çalışıyor. Bu servisi alan x firması ise kendi iç sistemi ile güvenli bir entegrasyon sağlamak için Microsoft Mobile Information Server Enterprise editionu kuruyor. Kullanıcılar ise Outlookları ile cep telefonları arasındaki entegrasyonu kendilerine göre kişiselleştirmek hangi e-mail mesajlarının, hangi kriterler altında cep telefonuna yönlendirileceğini belirtmek için Outlook Mobile Manager kullanıyorlar. Bu işin sonunda tüm kullanıcıların yazının başından beri açıkladığımız mobility özelliklerini sonuna kadar kullanması mümkün oluyor. 
Bu servis WAP yada GPRS uyumlu cep telefonlarından, bilgisayarın olmadığı ortamlarda, ana bilgisayar sistemi üzerinden kişisel bilgisayara bağlanma olanağı veriyor. Aslında olay Outlook’un cep telefonuna taşınmış hali, en güzel tarafı eş zamanlı çalışıyorsunuz, yani E-postalarınızı anında alabiliyorsunuz, ister yanıtlayabiliyor, isterseniz başkasına yönlendirebiliyorsunuz. Şirket için Internet dediğimiz İntranet’e bağlanabiliyor, bildiğimiz Outlook da kullandığımız iş yaratma (Tasks), kişisel bilgisayarınızda ki ajandaya ulaşma (Calender) gibi işleri cep telefonu üzerinden halledebiliyorsunuz. Yada sizin belirlediğiniz kriterlerde bir mesaj geldiğinde yada bir uyarı oluştuğunda SMS ile size iletiliyor. Link, Logo, SAP, Siebel ile hali hazırda entegrasyon çalışmaları tamamlanmış olan bu projede,sizinde iç networkünüzde kullandığınız, size özel uygulamalarınıza mobil özellik kazandırmanız mümkün.Aslında intranet erişim zaten olacağı için intranetinizde çalışan bir uygulama için ek bir şey yapmanıza bile gerek yok.

Sonuç;

.NET Enterprise Server ailesinin en yeni üyesi olan Mobile Information Server, uygulamaları mobil araçların hizmetine sunmak üzere .NET Enterprise Servers ve Windows 2000 Server ile sıkı bir entegrasyon içerisinde çalışmaktadır. İşletmeler, yüksek düzeyde güvenilirliğe, ölçeklenebilme kapasitesine ve performansa sahip taşıyıcı sınıfı performans talep etmektedir; Mobile Information Server, bu talebi kümeleme, kopyalama ve yük dengeleme işlevlerinden yararlanarak karşılamaktadır. Günümüzün kablosuz dünyasında, tüm kablosuz çözümlere yönelik olarak tepeden tırnağa güvenlik sağlayacak özellikler sunarak güvenli kablosuz iletişim ve veri alışverişini garanti etmek çok önemlidir ve Microsoft Mobile Information Server bunu yapmaktadır.

 
Etiketler: mobile information server
 
Yazar: Yeliz KORKMAZ
Tarih: 19.02.2009 11:00:19 | Okuma: 3309 | Oy: 0

EkleBunu Sosyal Paylaşım Butonu

Eklenmiş yorum bulunmuyor!

Yorum Ekle
Yorum eklemek için kayıtlı üye olmanız gerekiyor! Üye olmak için tıklayınız.

 
Copyright 2008 ProAkademi.NET (v 1.4) - Tüm hakları saklıdır.
Tasarım: Hüseyin YILDIRIM [AriSToR] // ZirveArt
Clicky Web Analytics
 
 
Buluton Yazilim ve Internet Hizmetleri