ProAkademi.NET
 
 Web Programlama Web Programlama
 Programlama Programlama
 Grafik Grafik
 Veri Tabanı Veri Tabanı
 İşletim Sistemleri İşletim Sistemleri
 Network Network
 Donanım Donanım
 Güvenlik Güvenlik
 Genel Konular Genel Konular
  KATEGORİLER
 
Kullanıcı Adı :
Şifre :
  ÜYE GIRISI
 
 
  Hakkımızda
  Forum
  Blog
  Haberler
  İpuçları
  Destekleyenler
  İletişim
  PROAKADEMİ.NET
 
Son Üye : siyahbeyaz
Kayıtlı Üye : 531
  İSTATİSTİKLER
 
 
Ana Sayfa > Haberler > Genel
 
Bilişim bakanlığı bir zorunluluk
 
Türkiye de bilişim sektörünü temsil eden iş insanları hızlı ve sağlam kalkınmay ve kaliteli demokrasi için acilen bilişim bakanlığı kurulmasını talep etti.
 

Bilişim Sektörü İş Adamları Derneği (BİSİAD) Başkanı Osman Akın, Türkiye için Bilişim Bakanlığının , kurulmasının zorunluluk haline geldiğini söyleyerek, Bu sayede kopya kalkınma modellerinden ziyade, ülkemize özel bilişim odaklı bir kalkınma modeli geliştirilerek, büyüme hızlandırılabilir dedi.

Osman Akın, Gönlüferah Otel de düzenlenen BİSİAD Sektör Toplantısı nda yaptığı konuşmada, bilişim sektörünün, küresel ekonomik krizden etkilenmesine rağmen büyümesini sürdürdüğünü belirtti.

Bilişim sektörünün, krize rağmen büyüme potansiyeliyle Türkiye nin geleceği olduğunu vurgulayan Akın, bu nedenle sektörün çok ayrıntılı bir yol haritası çıkarması gerektiğini ifade etti.

Akın, sektörün gelişimi için yapılması gerekenlerle ilgili sürekli çalıştıklarını anlatarak, şunları söyledi:Bilişim Bakanlığı, artık Türkiye için bir zorunluluk. Bu sayede kopya kalkınma modellerinden ziyade, ülkemize özel bilişim odaklı bir kalkınma modeli geliştirilerek, büyüme hızlandırılabilir. Bu çalışmanın sonucu gerek Avrupa Birliği (AB) süreci, gerekse e-dönüşüm süreci hızlanacaktır. Sektörün büyümesiyle birlikte, eğitimli insan kaynağı ihtiyacı olacak ve eğitim kurumlarının da bu alanda yapacakları yatırımlarla işsizlik sorunu önemli ölçüde çözülecektir.

Osman Akın, teknoparklarda yazılım firmaları için işleyişin kolaylaştırılmasını beklediklerine değinerek, en ciddi teknoloji tüketicisi olan kamu kuruluşlarının kanunlarda belirtilen yerli firmalardan satın alımlar yapıp, sektörün gelişimi konusunda destek olmalarını istedi.

KAMBURLARIN KALDIRILMASI GEREKİYOR
Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Yönetim Kurulu Üyesi ve Bursa Ticaret ve Sanayi Odası (BTSO) Meclis Başkanı İlhan Parseker de Türkiye deki şirketlerin büyük bölümünün küçük ölçekli olduğuna işaret ederek, 10-50 kişi arasında çalışanı olan yaklaşık 150 bin firmada yüzde 3 oranında daralma yaşanmasının, ekonomik krizin boyutunu ortaya koyduğunu söyledi.

Geçen yıl yaşanan gerilemenin, bu yıl yerini toparlanmaya bıraktığını dile getiren Parseker, TOBB un, bu yıl için yüzde 6 civarında büyüme öngörüsünde bulunduğunu kaydetti.

Parseker, yüksek ve istikrarlı ekonomik büyüme için güçlü ekonomi ve kaliteli demokrasi gerektiğini ifade ederek, Ülkemizin bu yolda çözümler üretmesi için yasal sorunların bir an önce çözülmesi ve girişimcilerin üstündeki kamburların kaldırılması gerekiyor. Hızlı şekilde girişimcilerin yolunu açıp onlara destek olursak, önümüzde büyük gelişim ivmesi var diye konuştu.

Toplantıda, 19 yeni BİSİAD üyesine, katılım belgesi verildi.

Kaynak: NTVMSNBC

 
Yazar: AriSToR
Tarih: 14.06.2010 08:53:02 | Okuma: 2561 | Oy: 0

EkleBunu Sosyal Paylaşım Butonu

Eklenmiş yorum bulunmuyor!

Yorum Ekle
Yorum eklemek için kayıtlı üye olmanız gerekiyor! Üye olmak için tıklayınız.

 
Copyright 2008 ProAkademi.NET (v 1.4) - Tüm hakları saklıdır.
Tasarım: Hüseyin YILDIRIM [AriSToR] // ZirveArt
Clicky Web Analytics
 
 
Buluton Yazilim ve Internet Hizmetleri