ProAkademi.NET
 
 Web Programlama Web Programlama
 Programlama Programlama
 Grafik Grafik
 Veri Tabanı Veri Tabanı
 İşletim Sistemleri İşletim Sistemleri
 Network Network
 Donanım Donanım
 Güvenlik Güvenlik
 Genel Konular Genel Konular
  KATEGORİLER
 
Kullanıcı Adı :
Şifre :
  ÜYE GIRISI
 
 
  Hakkımızda
  Forum
  Blog
  Haberler
  İpuçları
  Destekleyenler
  İletişim
  PROAKADEMİ.NET
 
Son Üye : siyahbeyaz
Kayıtlı Üye : 531
  İSTATİSTİKLER
 
 
Ana Sayfa > Haberler > Genel
 
TİB hakkında suç duyurusu
 
İnternet Teknolojileri Derneği, İletişim Kurumu nun eski bir mahkeme kararını yeniden yorumlayarak yeni bir yasak için kullandığını savunarak suç duyurusunda bulundu.
 

Binali Yıldırım soruları yanıtladı.

Ulaştırma Bakanı, YouTube yasağında hükümetin dahli olmadığını söyledi.

İnternet Teknolojileri Derneği (INETD), Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu Telekomünikasyon İletişim Başkanlığı nın (TİB) kararıyla Google a ait servislere kısıtlama getirildiği gerekçesiyle yürütmenin durdurulması ve iptali istemiyle dava açtı.

INETD Başkanı Doç. Dr. Mustafa Akgül, Ankara 1. Sulh Ceza Mahkemesi nin 5 Mayıs 2008 tarihli kararı uyarınca youtube.com sitesine erişimin engellendiğini anımsattı.

Akgül, TİB in bu mahkeme kararına dayanarak yaptığı yeni uygulamayla, 4 Haziran dan itibaren Google a ait 30 a yakın servise erişimde kısıtlamaların getirildiğini belirterek, bu tarihten itibaren Google servislerine erişimde ciddi sorunların yaşandığını, ayrıca internete erişimin de yavaşladığını kaydetti.

TİB in Youtube sitesinin Google ile aynı IP leri kullandığı düşüncesiyle IP havuzundaki tüm sitelere engelleme getirdiğini ifade eden Akgül, bunun sonucu olarak Türkiye de binlerce kişinin ve şirketin kullandığı gmail dahil tüm Google servislerine erişimde yaşanan sıkıntıların sürdüğünü belirtti.

BTK nın yeni uygulamayı 5 Mayıs 2008 de alınan mahkeme kararının yeniden yorumlanması olarak açıkladığını ifade eden Akgül, BTK nın 2 yıl önceki mahkeme kararını yeniden yorumlama gibi bir yetkisi yoktur. Mahkemenin herhangi bir kararını değiştirmek ya da yeni bir uygulama yapmak istiyorlarsa yeniden mahkeme kararı gereklidir. Bu kararı kendi başlarına uygulayamazlar görüşünü öne sürdü.

TİB in yeni uygulamayı bir apartmandaki sorunlu bir daire yüzünden tüm apartmana girişin yasaklanmasına benzeten Akgül, Ancak mahkeme bu yetkiyi vermedi. Mahkeme kararında TİB e youtube.com u engelleme yetkisi verildi. TİB ise bazı IP adreslerinde de youtube var diyerek youtube la ilişkilendirdiği her siteye engelleme getirdi. Bu bir yetki aşımı ve ciddi bir adaletsizliktir dedi.

Akgül, TİB kararıyla Google a ait servislere kısıtlama getirildiği gerekçesiyle yürütmenin durdurulması ve iptali istemiyle Ankara Nöbetçi İdare Mahkemesi nde bugün dava açtıklarını bildirdi.

UYGULAMADAKİ TEKNİK YANLIŞLIKLAR...
INETD tarafından Ankara Nöbetçi İdare Mahkemesi ne sunulan dava dilekçesinde ise şu iddialara yer verildi:

İnternet üzerinden erişimlerin engellenmesini yürütmekte olan TİB kurumu tarafından tesis edilmeye başlanan işlem, teknik ve idari açıdan hatalıdır.

Mahkeme tarafından 10 adet sakıncalı bulunan video ile ilgili 3 IP numarasına getirilen kısıtlama; TİB in youtube.com la ilişkilendirdiği tüm IP lerde bütün Google Servislerine kısıtlama getirilmiştir. Mahkeme tarafından alınan kararı yürütmekle sorumlu kurumun engellemeyi IP adresi tabanlı gerçekleştirmeye çalışması teknik açıdan yanlıştır. Bu yönde bir erişim filtreleme ancak bağlantı içeriğine bakılarak yapılabilir.

Bağlantı istekleri gönderen tarayıcıların TCP/IP alt protokolü http protokolünde gerekli Host: alanı bunu ifade eder. Erişim engellenmesi ancak bu iletişim standardındaki bu protokole istinaden doğru olarak yapılabilir.

Davalı tarafından uygulanan bu yanlış yöntem yüzünden, internet üzerinden yasal olarak erişim sağlanmasında sakınca olmayan sitelere de erişim engellenmektedir.

Dilekçede, IP numaralarının dinamik olarak değişebildiğine dikkat çekilerek, bu IP adreslerinin çoğunun youtube ile bir bağlantısının bulunmadığı ifade edildi.

TİB in kararının milyonlarca Türk internet kullanıcısını, binlerce girişimciyi, şirketi zarara uğrattığının iddia edildiği dilekçede, uygulamayla Google ın aksayan servislerinin isimlerine de yer verildi.

Dilekçede, EEKA sunucuları nedeniyle tüm internette ciddi bir yavaşlamanın da gözlemlendiği belirtilerek, Tüm internet trafiği kontrol edilmekte, kişilerin e-posta ve sair tüm iletişimi denetlenmektedir. Bu da özel hayatın gizliliğinin ihlalidir. İlgili durumun keşif-bilirkişi v.s yollarla tespitini talep etmekteyiz ifadesine yer verildi.

Dilekçede, Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu nun 04 Haziran 2010 tarihli tesis edilen işleminin öncelikle savunma süresi beklenmeden yürütmesinin durdurulması ve işlemin iptali istendi.

SUÇ DUYURUSU
Doç. Dr. Mustafa Akgül, Şu an net olarak bilemiyoruz ama internetteki yavaşlığın networke konulan bir cihazla yapıldığı yönünde bize bilgiler ulaşıyor. Bu nedenle konunun araştırılmasını istiyoruz diyerek, TİB in yeni uygulamalarıyla özel hayatın ve mahremiyetin engelleyebileceği endişesiyle savcılığa suç duyurusunda bulunduklarını da bildirdi.

Kaynak: NTVMSNBC

 
Yazar: AriSToR
Tarih: 14.06.2010 08:50:19 | Okuma: 2802 | Oy: 0

EkleBunu Sosyal Paylaşım Butonu

Eklenmiş yorum bulunmuyor!

Yorum Ekle
Yorum eklemek için kayıtlı üye olmanız gerekiyor! Üye olmak için tıklayınız.

 
Copyright 2008 ProAkademi.NET (v 1.4) - Tüm hakları saklıdır.
Tasarım: Hüseyin YILDIRIM [AriSToR] // ZirveArt
Clicky Web Analytics
 
 
Buluton Yazilim ve Internet Hizmetleri