ProAkademi.NET
 
 Web Programlama Web Programlama
 Programlama Programlama
 Grafik Grafik
 Veri Tabanı Veri Tabanı
 İşletim Sistemleri İşletim Sistemleri
 Network Network
 Donanım Donanım
 Güvenlik Güvenlik
 Genel Konular Genel Konular
  KATEGORİLER
 
Kullanıcı Adı :
Şifre :
  ÜYE GIRISI
 
 
  Hakkımızda
  Forum
  Blog
  Haberler
  İpuçları
  Destekleyenler
  İletişim
  PROAKADEMİ.NET
 
Son Üye : siyahbeyaz
Kayıtlı Üye : 531
  İSTATİSTİKLER
 
 
Ana Sayfa > Haberler > İnternet
 
Çin internette devleşiyor
 
Çin de 384 milyon kişi internet kullanıyor. Üstelik bu nüfusun sadece üçte biri. Bugüne kadarki altyapı yatırımı da 630 milyar dolar.
 

Çin de internetin nüfusun yüzde 28,79 una ulaştığı ve bu oranın 5 yıl içinde yüzde 45 e çıkarılmasının hedeflendiği bildirildi.

Ülkedeki internet kullanıcılarının sayısının geçen yılın sonunda 384 milyona ulaşarak 1997 yılına göre 618 kat arttığı belirtildi. Çin de internet kullanıcılarının sayısı yılda ortalama 31,95 milyon kişi artıyor. Çin deki web sitelerinin sayısı da 1997 yılına göre 2152 kat artarak 3,23 milyona çıktı.

Çin deki internet kullanıcılarının 346 milyonu geniş bant kullanırken, 233 milyon kişi internete cep telefonuyla bağlanıyor. Çin de geçen yıl 26 milyon kişi internet yardımıyla eğitim alırken, 35 milyon kişi borsada işlem yaptı, 15 milyon kişi iş aradı ve 14 milyon kişi seyahate çıktı. İnternet oyunları endüstrisinin parasal hacmi de geçen yıl 25,8 milyar yüene (3,79 milyar ABD Doları) ulaştı.

Çin in 1997 den bu yana internetin altyapısı için 4,3 trilyon yüen (630 milyar ABD Doları) yatırım yaptığı açıklandı. Çin de resmi kurumların 45 bin portalı bulunuyor.

BİLGİSAYAR SUÇLARI DA ARTIYOR
Öte yandan Çin de son yıllarda bilgisayar suçlarının arttığı bildirildi. Çin Devlet Konseyi ne bağlı Basın Ofisi tarafından yayımlanan "Çin de İnternet" başlıklı "beyaz kitapta" geleneksel suçlarla birlikte işlenen bilgisayar suçlarının artışına dikkat çekildi.

Kitapta, "sanal dolandırıcılık ve sanal hırsızlık gibi başkalarının varlığına tecavüz eden suçlarla bilgisayar virüsü üretme ve yayma ile bilgisayar korsanlığı gibi suçların arttığına" işaret edildi. Beyaz kitapta, "İnternet üzerinden müstehcenliği, pornografiyi ve kumarı yaymak halen ciddi bir sorun oluşturuyor" denildi.

Çin makamları 1998 de yalnızca bilgisayar suçuyla ilgili 142 dava ele alırken, bu sayı 2007 de 29 bini, 2008 de 35 bini, geçen yıl ise 48 bini buldu.

Kesin olmayan istatistiklere göre, geçen yıl Çin de 1 milyondan fazla IP adresi yurt dışından kontrol edildi, 42 bin web sitesi korsanların saldırısına maruz kaldı ve 18 milyon bilgisayar virüsten etkilendi.

Vatandaşların internetteki ifade özgürlüğünün güvence altına alınacağı sözü verilen "beyaz kitapta", uluslararası topluma bilgisayar suçlarıyla mücadelede işbirliği çağrısı yapıldı.

Kitapta, internetin vatandaşların hükümeti denetleme olanağı sağladığı ileri sürülerek, web sitelerinin yolsuzluğun önlenmesinde ve suçluların cezalandırılmasında önemli bir rol oynadığı görüşü dile getirildi.

Kaynak: NTVMSNBC

 
Yazar: AriSToR
Tarih: 14.06.2010 08:48:35 | Okuma: 2904 | Oy: 0

EkleBunu Sosyal Paylaşım Butonu

Eklenmiş yorum bulunmuyor!

Yorum Ekle
Yorum eklemek için kayıtlı üye olmanız gerekiyor! Üye olmak için tıklayınız.

 
Copyright 2008 ProAkademi.NET (v 1.4) - Tüm hakları saklıdır.
Tasarım: Hüseyin YILDIRIM [AriSToR] // ZirveArt
Clicky Web Analytics
 
 
Buluton Yazilim ve Internet Hizmetleri