ProAkademi.NET
 
 Web Programlama Web Programlama
 Programlama Programlama
 Grafik Grafik
 Veri Tabanı Veri Tabanı
 İşletim Sistemleri İşletim Sistemleri
 Network Network
 Donanım Donanım
 Güvenlik Güvenlik
 Genel Konular Genel Konular
  KATEGORİLER
 
Kullanıcı Adı :
Şifre :
  ÜYE GIRISI
 
 
  Hakkımızda
  Forum
  Blog
  Haberler
  İpuçları
  Destekleyenler
  İletişim
  PROAKADEMİ.NET
 
Son Üye : siyahbeyaz
Kayıtlı Üye : 531
  İSTATİSTİKLER
 
 
Ana Sayfa > Haberler > İnternet
 
Google dan bize özel içerik istedik
 
BTK Başkanı Acarer, Google ve YouTube tan Türkiye ye uygun içerik talep ettiklerini ama firmaların cevap vermediğini söyledi.
 

Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) Başkanı Tayfun Acarer, Google ın IP havuzunu karıştırması nedeniyle sorun yaşandığı görüşünü tekrar ederek "Google bize cevap vermiyor" dedi.

Youtube, ABD şirketi olan Google a ait olmakla birlikte 23 ülkede yerel sürümleri var, o ülkelere özgü. Bu sürümler, o ülkenin internet kullanıcılarına, diline, iç mevzuatına uygun olarak yeniden tasarlanmaktadır" diye konuşan Acarer, 23 ülkede uygulanan yerel mevzuata uygun içeriğin Türkiye de de yapılmasını istediklerini ama geri dönüş alamadıklarını belirtti.

Acarer, İzmir Büyükşehir Belediyesi ve Türkiye Bilişim Derneği nin işbirliğiyle düzenlenen İzmir Uluslararası Bilişim Hukuku Kurultayı nda yaptığı konuşmada, mobil haberleşme ve baz istasyonları, internet ve internet güvenliği ile son günlerde basında yer alan Google ve Youtube sitelerine erişim konusundaki eleştirilerle ilgili değerlendirmelerde bulundu.

Türkiye de 66 milyon mobil telefon abonesi, 136 milyon cep telefonu cihazı bulunduğunu belirten Acarer, yılda 16-17 milyon adet cep telefonu ithal edildiğini, bunun maliyetinin 2 milyar dolar olduğunu kaydetti. Acarer, ithal edilen telefon miktarının yüzde 20 sinin bile Türkiye de üretebilmesi durumunda, yılda 400 milyon dolar tasarruf sağlanabileceğine işaret etti.

Acarer, Türkiye de 45 bin 479 adet baz istasyonu bulunduğunu, bu istasyonların denetiminin, ilgili yönetmelikler doğrultusunda BTK Bölge Müdürlükleri tarafından yapıldığını dile getirdi.

Baz istasyonlarının insan sağlığına risk oluşturduğuna dair bilimsel bir kanıt bulunmadığını ileri süren Acarer, dünyada baz istasyonu üreten firmaların 4-5 adet olduğunu, Avrupa da kullanılan istasyon neyse, Türkiye de de onun kullanıldığını söyledi.

İNTERNET AİLENİN BİR ÜYESİ OLDU
Eskiden anne, baba ve çocuklardan oluşan çekirdek ailenin günümüzde anne, baba, çocuklar ve internete dönüştüğünü dile getiren Acarer, Yaşamımızı kuşatan internet, artık ayrılmaz bir parçamız dedi.

Acarer, Anayasa nın ailenin ve gençliğin korunmasına ilişkin maddesine atfen, İnternet Yoluyla İşlenen Suçlarla Mücadele Edilmesi Hakkında Kanun çıkarıldığını anımsatarak, özgür internet kavramının önemli olduğunu, ancak örneğin çocuk pornosunun bu özgürlüğün parçası olduğunu söylemenin ne kadar doğru olacağı sorusunu yöneltti.

Tayfun Acarer, 2007 yılında istenmeyen posta (spam) gönderimi konusunda Türkiye nin dünyanın ilk 10 ülkesi arasında yer aldığını belirterek, 2008 de üçüncü sıraya yükseldik. 2009 yılında kurumumuzun çalışmalarıyla günlük 6,5 milyar olan olan istenmeyen posta sayısı 400 milyona düşürüldü. Bu konudaki mücadelemiz sürüyor diye konuştu.

GOOGLE VE YOUTUBE SİTELERİNE ERİŞİMİN YASAKLANMASI
Google ve Youtube sitelerine erişimin yasaklanmasına ilişkin son günlerde yer alan eleştirilere de yanıt veren Acarer, Youtube video paylaşım sitesine erişimin, 5 Mayıs 2008 tarihinde, Atatürk aleyhine işlenen suçlar kapsamında değerlendirilerek, mahkeme kararıyla yasaklandığını kaydetti.

Acarer, sitede yasaklamaya konu bu videolardan 6 sının kaldırıldığını, 4 ünün ise kaldırılmadığı bilgisini vererek, bu süreç içinde sitenin, IP adreslerini değiştirerek mahkeme kararını etkisiz hale getirdiğini söyledi. Bu konuda Youtube un sahibi Google yetkililerine ulaşmaya çalıştıklarını, ama başarılı olamadıklarını anlatan Acarer, sorunun Google ın IP havuzunu karıştırması nedeniyle yaşandığını savundu.

Tayfun Acarer, şunları kaydetti:
Youtube, ABD şirketi olan Google a ait olmakla birlikte 23 ülkede yerel sürümleri var, o ülkelere özgü. Bu sürümler, o ülkenin internet kullanıcılarına, diline, iç mevzuatına uygun olarak yeniden tasarlanmaktadır. 23 ülkede uygulanan yerel mevzuata uygun içeriğin Türkiye de de yapılmasını istedik. Bu süreç içinde hiçbir şekilde geri dönüş olmadı ve çözüm getirilmedi. Bu konuda kurumumuzu eleştirenleri anlamakta zorluk çekiyorum.

Kaynak: NTVMSNBC

 
Yazar: AriSToR
Tarih: 14.06.2010 08:47:15 | Okuma: 2919 | Oy: 0

EkleBunu Sosyal Paylaşım Butonu

Eklenmiş yorum bulunmuyor!

Yorum Ekle
Yorum eklemek için kayıtlı üye olmanız gerekiyor! Üye olmak için tıklayınız.

 
Copyright 2008 ProAkademi.NET (v 1.4) - Tüm hakları saklıdır.
Tasarım: Hüseyin YILDIRIM [AriSToR] // ZirveArt
Clicky Web Analytics
 
 
Buluton Yazilim ve Internet Hizmetleri