ProAkademi.NET
 
 Web Programlama Web Programlama
 Programlama Programlama
 Grafik Grafik
 Veri Tabanı Veri Tabanı
 İşletim Sistemleri İşletim Sistemleri
 Network Network
 Donanım Donanım
 Güvenlik Güvenlik
 Genel Konular Genel Konular
  KATEGORİLER
 
Kullanıcı Adı :
Şifre :
  ÜYE GIRISI
 
 
  Hakkımızda
  Forum
  Blog
  Haberler
  İpuçları
  Destekleyenler
  İletişim
  PROAKADEMİ.NET
 
Son Üye : siyahbeyaz
Kayıtlı Üye : 531
  İSTATİSTİKLER
 
 
Ana Sayfa > Haberler > İnternet
 
Google, YouTube için geliyor
 
Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, YouTube yasağını görüşmek için Google?dan yetkililerin haftaya Ankara?ya geleceğini söyledi.
 

Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, Kars Havaalanındaki yeni iç ve dış hatlar terminal binasının temel atma töreninin ardından bir grup basın mensubuyla sohbet toplantısında bir araya geldi.

Erişimi engellenen YouTube internet sitesine ilişkin bir soru üzerine Memleketin meseleleri dururken, millet para kazanıyor. Bir reklam, pazarlama şirketin olacak, hiç bir tane fatura kesmeyeceksin. Ondan sonra da internete özgürlük diye Türkiye den de adamları götüreceksin merkezine dolaştıracaksın, ondan sonra yazıp çizecekler. Böyle şey olmaz. Bu ülkenin haklarını korumak hepimizin görevi diye konuştu.

Çalışanların maaşından bir çok vergi ödediklerini, küçük esnafın da vergi ödediğini anımsatan Yıldırım, Bunlar dünya kadar reklam alıyor. Vergi yok, fatura kesiyor mu, kesiyor. Nereden kesiyor? İrlanda dan kesiyor dedi.

Ulaştırma Bakanı Yıldırım, konuya ilişkin Google yetkililerinin görüşme talebinde bulunduklarını bildirerek, Adamlardan da ses geldi, gelip görüşecekler. En kısa zamanda, önümüzdeki hafta muhtemelen gelirler. Bizim kapımız her zaman açık, gelsin konuşsunlar, görüşsünler. Muhatapları BTK, artık bizle işleri olmaz. Dediklerimizi yaptıktan sonra gelirler, yaptık derler o zaman da biz de görüşürüz diye konuştu.

İnternet sitesiyle nasıl bir anlaşma olur? şeklindeki bir soru üzerine de Yıldırım, Bizim anlaşma gibi bir şeyimiz yok. Biz diyoruz ki şunları, şunları yap . Pazarlık edecek halimiz yok. Türk hukukunu tanıyacaksın, Türkiye de mükellef olacaksın, Türkiye de yerli sürüm yapacaksın, adresin belli olacak, ben seni aradığımda bulmam lazım, buradan para kazanıyorsan muhakkak buranın kurallarına, usullerine, hukuk sistemine, herşeyine razı olacaksın, hakkını da burada arayacaksın yanıtını verdi.

‘KARIN GURULTUSU SESLE BAĞLANIYORDUK’
Türkiye de yaptıkları çalışmaları anlatan Bakan Yıldırım, Genişbant yoktu bu ülkede, genişbandı kim getirdi? Bir tane karın gurultusu gibi bir sesle internete bağlanmaya çalışıyorduk. Giremeden düşüyorduk, gur gur gur gur... Şimdi internet otobanları var, herkes giriyor. Bilgi toplumu hedeflerimiz var, projelerimiz var şeklinde konuştu.

‘TÜRKİYE’YE DE YERLİ SÜRÜM YAPACAKSIN’
Google yetkililerine de seslenen Binali Yıldırım, Çok güzel, arama motorun var, paylaşım siten var. Bunlar faydalı şeyler, insanlar dünya ile irtibata geçiyor, işini görüyor, bilgi ediniyor ama çifte standart olmasın. 23 ülkeye yerli sürüm yapmışsın. Niye Türkiye nin yok? Türkiye ye de yap. Hukuki konularda kurumla, TİB ile, yargı ile işin olunca bir muhatap olsun, buraya bir adam tayin et hukuki işlerine baksın, vergi alışverişlerine baksın, dediğimiz bu. Diğer ülkelerde yaptın, Türkiye de de yapacaksın şeklinde konuştu.

Ulaştırma Bakanı Yıldırım, bu sitelerin Almanya ve Brezilya ile son dönemde bir anlaşma yaptıklarını belirterek, şunları kaydetti: Alman yargısının bu sitelere online bağlantısı var. Bir şeyi savcılık tespit ettiğinde hemen ikaz ediyor, 72 saatte kaldırdı kaldırdı, kaldırmadı, otomatik kapatıyor. Almanya, Brezilya... Bugüne kadar Almanya nın bu şekilde yaptığı talep sayısı 130 u bulmuş. Türkiye de 10 bile değil. Neyin kıyametini koparıyoruz? Bilen de konuşuyor, bilmeyen de konuşuyor. Yazık günah... Bu ülkenin bir onuru var, bu ülkenin bir kimliği var. Hiç kimse bu ülkeye, Türkiye ye üçüncü dünya ülkesi muamelesi yapamaz. Hiç kimsenin bunu yapmaya hakkı yok. Burası bir hukuk devleti.

“Sen şimdi Atatürk e hakaret içeren bilgileri, videoları koyacaksın. Biz de varsın olsun canım işte bu yani basın özgürlüğüdür, hürriyetlerdir... Bu ülkenin değerlerini biz korumayacağız da kim koruyacak? Bizim bir vatandaşımız yapsa aynı şeyi, adam ülke içinde gidecek yer bulamaz. Ne bu müsamaha? Yapmayalım lütfen. Bu ülkenin değerlerini biz korumayacağız, kim koruyacak?

‘YARGIYA BAŞVURMA İYİDİR’
Söz konusu internet sitesi yerine sivil toplum kuruluşlarının erişim kararının iptali için yargıya başvurduklarını anımsatan Yıldırım, O da hiç yokken iyidir değerlendirmesinde bulundu.

Yıldırım, Google Earth e, Youtube un Ip sini veriyor, şark kurnazlığı yapıyor. Bunlar yasakladılar ... Bu da dürüst bir davranış değil, o da ayrı bir şey. Ne yaparsa yapsın. Yapacağı şeyler çok net. Bu ülkenin vatandaşı hangi kurallara, hangi kanunlara tabi ise onlar da aynı kurallara tabi. Onların geçiş üstünlüğü olamaz dedi.

BTK BAŞKANI: KENDİ DÜZENLEMESİ
Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) Başkanı Tayfun Acarer de konuya ilişkin Son olaylar kendi içinde yaptıkları düzenlemeler. Kurum olarak, TİB olarak herhangi bir şey istemedik. Youtube un da sahibi olan Google, IP bazında harmanlama yaptı ve Youtube un mahkeme kararıyla erişimi engellenen IP adreslerini başka sitelere verdi.

Kaynak: NTVMSNBC

 
Yazar: AriSToR
Tarih: 14.06.2010 08:45:17 | Okuma: 2831 | Oy: 0

EkleBunu Sosyal Paylaşım Butonu

Eklenmiş yorum bulunmuyor!

Yorum Ekle
Yorum eklemek için kayıtlı üye olmanız gerekiyor! Üye olmak için tıklayınız.

 
Copyright 2008 ProAkademi.NET (v 1.4) - Tüm hakları saklıdır.
Tasarım: Hüseyin YILDIRIM [AriSToR] // ZirveArt
Clicky Web Analytics
 
 
Buluton Yazilim ve Internet Hizmetleri