ProAkademi.NET
 
 Web Programlama Web Programlama
 Programlama Programlama
 Grafik Grafik
 Veri Tabanı Veri Tabanı
 İşletim Sistemleri İşletim Sistemleri
 Network Network
 Donanım Donanım
 Güvenlik Güvenlik
 Genel Konular Genel Konular
  KATEGORİLER
 
Kullanıcı Adı :
Şifre :
  ÜYE GIRISI
 
 
  Hakkımızda
  Forum
  Blog
  Haberler
  İpuçları
  Destekleyenler
  İletişim
  PROAKADEMİ.NET
 
Son Üye : siyahbeyaz
Kayıtlı Üye : 531
  İSTATİSTİKLER
 
 
Ana Sayfa > Bilgi Veritabanı > Programlama
 
Delphi Proje Dosyaları
 
Genel olarak Delphi?yle bir proje geliştirdiğimizde, dizinimizde farklı uzantılarda dosyalar görürüz. Bu uzantılar ve anlamaları aşağıdaki gibi özetlenebilir.
 

Proje Dosyaları

Genel olarak Delphi´yle bir proje geliştirdiğimizde, dizinimizde farklı uzantılarda dosyalar görürüz. Bu uzantılar ve anlamaları aşağıdaki gibi özetlenebilir.

Ana Proje Dosyası: Bu dosya ´DPR´ uzantılıdır ve oluşturulan EXE uzantılı dosya, adını bu dosyadan alacaktır. Bu dosya içinde, projede kullanılacak olan formların ve bu formlara ait olan modüllerin listesi vardır. Projemizi ilk sakladığımız anda, DPR uzantılı bir dosya oluşacaktır.

Grafik Form Dosyası: Bu dosya, üzerinde çalışmış olduğumuz formla ilgili tanımları tutar ve uzantısı *.DFM´dir. Bu dosyalarda, formlarımızın görsel özellikleri kayıt edilir. Bu özellikler uygulamamızın hem geliştirme aşamasında hem de programın çalışma aşamasında kullanılan özelliklerdir.

Pascal Modülleri: İçinde Object Pascal kodunu içeren modüllerdir. Veri tanımları ve procedureler, metotlar, sınıf deklarasyonları, bu modüller içine yazılır. Klasik paskal kullanıcıları bu modülleri(ünit) yakından tanıyacaktır. Bu modüller *.PAS uzantılıdır.

Proje Seçenekleri Dosyası: Proje ile ilgili obsiyonların tutulduğu dosyalardır. Her proje için bir tane yaratılır ve *.OPT uzantılıdır.

Derleyici Kaynak Dosyası: Uygulamaya ait simge gibi dış kaynaklarla ilgili bilgilerin tutulduğu dosyalardır ve *.RES uzantılıdır.

Yedek Proje Dosyası: Projemizi ikinci kere kaydettiğimiz zaman oluşur ve *.DPR uzantılı dosyamızın saklanmadan önceki halini tutar. Uzantısı ise *.~DPR´dir.

Yedek Modül Dosyası: Her hangi bir modülümüzü ikinci kere kaydettiğimiz zaman oluşur ve *.PAS uzantılı modülümüzün, saklanmadan hemen önceki halini tutar. Uzantısı ise *.~PA´dır.

Yedek Grafik Form Dosyası: Eğer kod editörde *.DFM uzantılı dosyayı açarak formumuzla ilgili bazı seçenekleri değiştirirsek ve daha sonra bu dosyayı kaydedersek, dosyanın bir önceki hali *.~DF uzantısıyla saklanacaktır.

Masa üstü Seçenek Dosyası: Bu dosya ana menüde Tools+Options seçeneklerine girerek çalışma ortamıyla ilgili seçeneklerin tanımlandığı değişiklikleri saklayan *.DSK uzantılı bir dosyadır.

Derlenmiş Modül Dosyası: *.PAS uzantılı her dosyamız derlendikten sonra aynı adlı fakat *.DCU adlı bir dosya oluşacaktır.

Tip Kütüphaneleri (Type Library): TLB uzantılı, COM nesneleri için Delphi tarafından yaratılan dosyalar.

Projeye Ek Dosyalar: Delphi projelerinde kullanacağımız bazı dosyalar, Delphi dışındaki başka bir ortamda geliştirilmiş, proje dizinimizden farklı bir dizinde olabilir. Proje derlendiğinde, Delphi bu dosyaların bazılarını derlenmiş *.EXE dosyayla birleştirebilir. Bu dosyalardan en çok karşılaşacaklarımız, *.BMP, *.WMF uzantılı resim dosyaları *.ICO uzantılı simge dosyaları ve *.HLP uzantılı Windows yardım dosyaları olacaktır.

 
Yazar: cyprusturk
Tarih: 05.10.2008 10:03:46 | Okuma: 2048 | Oy: 0

EkleBunu Sosyal Paylaşım Butonu
 
Copyright 2008 ProAkademi.NET (v 1.4) - Tüm hakları saklıdır.
Tasarım: Hüseyin YILDIRIM [AriSToR] // ZirveArt
Clicky Web Analytics
 
 
Buluton Yazilim ve Internet Hizmetleri